Faydalı Bilgiler - SSS

Gösterim: 5959
Yazdır

Karekod orjinal adı Datamatrix olan 2 boyutlu barkod tipli barkodlara verilen Türkçe isimdir. Datamatrix (karekod) tipi barkodlar klasik tek boyutlu (yani çizgilerden oluşan) barkodlardan farklı olarak beyaz ve siyah kare veya dikdörtgenlerden oluşan matris şeklindeki barkod tipidir.

Karekod (Datamatrix) tipi barkodların avantajı nedir ?

Kare kod tipi barkodların avantajı diğer tek ( 1 ) boyutlu barkodlara nazaran daha çok veriyi barındırmasıdır. Mesela; karekod (Datamatrix) olarak adlandırılan barkod tipi 2.335 karakter içerebilir. 

Karekod tipi barkodlar hangi tip okuyucular ile okutulacak ?

Karekod tipi barkodlar farklı uygulama alanlarında farklı ihtiyaçlara geniş bir ürün yelpazesi ile cevap

verebilen Datalogic ailesi okuyucuları ile hızlı ve güvenli bir şekilde okunabilmektedir. Kablolu okuyucu olarak Datalogic Gryphon 2D, kablosuz okuyucu olarak Lynx 2D BT, masaüstü okuyucu olarak Magellan 1000i ve endüstriyel okuyucularda Powerscan 7000 2D ve Powerscan 8500 okuyucular ile farklı alanlardaki ihtiyaçlara cevap verebilmektedir.

Peki bu karekod okuyucuları nerden ve nasıl temin edebiliriz ?

Sitemiz üzerinden sipariş formunu kullanarak bize mesaj atabilir, karekod okuyucular hakkında bilgi, broşür ve fiyatlar alabilirsiniz.

Uyarı : 26775 sayılı resmi gazete'de yayımlanan (2 Şubat 2008 tarihli) " BEŞERİ TIBBI ÜRÜNLER AMBALAJ VE ETİKETLEME YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK" in Geçici 2 nci maddesine göre 1.1.2009 tarihinden itibaren ilaç ambalajlarında karekod bulundurma mecburiyeti olacaktır.

İlaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü tarafindan olusturulan İlaç Takip Sistemi uygulamasinda, yeterli miktarda bilgiyi küçük bir alanda saklamasi ve veri kurtarma imkani bulunmasi sebebi ile ilaçlarda tanimlayici olarak iki boyutlu bir barkod türü olan Data Matrix seçilmistir. Kurum tarafindan yapilan açiklamaya göre, "Karekod" olarak adlandirilan bu barkodlar, Ambalaj ve Etiket Yönetmeligi'nde gereken degisiklikler yapilarak uygulanacaktir.

 

1 2 3

Ziyaretçi Sayacı

Bugün27
Dün36
Bu Hafta63
Bu Ay470
Tümü101528
Buradasınız : Ana SayfaİletişimFaydalı Bilgiler - SSSKarekod Nedir ?